כל העולם כולו כפר גלובלי

כל הישראלים בורחים מהארץ כדי להרגיש קצת מישהו אחר. כל הישראלים במקום אחר עוקבים בדריכות אחרי כל מי שדיבורו נשמע במבטא ישראלי. כל הישראלים בחוצלארץ יגידו לאשתם משהו בנוסח: "שששש, תראי איך דופקים אותו. אל תגידי כלום. אחר כך במטוס חזרה נספר לו שגם אנחנו מגדרה ונרד עליו שאנחנו הוצאנו מחיר יותר טוב". כולם נורא יתרגשו לראות שקדי מרק בסופר או "פלאפל מעוז בדיוק כמו בארץ" בכל חור נידח, למרות שכשהם בארץ, רוב השיחות שלהם יתבססו על קיטורים.

יש משהו בישראליות הזו שמפרידה את כולם מכולם בישראל ומלכדת את כולם שוב ביחד בקצה השני של העולם. בכל רחוב ראשי או פלייגראונד מקומי הישראלים הם אלה שיזהו את החבר'ה, בד"כ לפי המבטא. השלב הבא יהיה לבדוק מאיפה הנ"ל בארץ ואם הוא מכיר את משה.

יש הרבה מאוד צורות להרגיש ישראלי בארה"ב והרבה מאוד גופים שעוזרים בכך. הקונסוליה מפעילה את "הבית הישראלי" שדואג לקיומם של הרצאות, הופעות, מסיבות חגים וכל אירוע אחר שיזכיר שאתה ישראלי הרבה יותר ממה שאתה יהודי. הערוץ הישראלי שמאמין ב"לחיות אמריקה ולהרגיש ישראל" משדר 24 שעות ביממה שידורי לווין שמורכבים ממיטב תוכניות ערוץ 1 ו-2 (כל מהדורות החדשות, כל שידורי הספורט, כל תוכניות האירוח ואם נשאר זמן אז פעם בשבוע ארץ נהדרת) ואפילו בנטפליקס אפשר למצוא את Hill Halfon doesn’t answer, Billiard’s festival, Charlie and a half, The chicken coop ואפילו את Mezizim. אני ניסיתי להראות לפרטית את "הלהקה". בשנה הבאה ננסה שוב…

את יום הזכרון בקושי מרגישים אם לא הולכים לטקס שמארגנת הקונסוליה או אם הילדים לא הולכים לצהרון של בית הספר הישראלי. ביום העצמאות, לעומת זאת, אנשי "הלל" ואנשי "מיצי" (MIT Students for Israel) חגגו עם מנות פלאפל, ברביקיו אמריקאי מאוד של נקניקיות והמבורגרים (בלי גבינה) ואפילו עוגת יומולדת ענקית עם פרוסטינג כחול לבן. כשמתחילים לדבר עם מי שעבר שם במקרה ועצר רק כדי לאכול, מגלים שלכל אחד יש דודה ברעננה, בן דוד בקיבוץ או חבר ממש טוב במכבי.
ואנחנו הרגשנו נורא ישראלים במנגל שלנו, עם חומוס תלמה וקופסאות שימורים של מלפפונים חמוצים שבארץ לא היינו נוגעים בהם עם מקל ממטר. כי אם לא נקטר על זה, איך ידעו שאנחנו ישראלים?

 

 

ועוד רגע של ישראליות: תודה לגדי שמשון שפרסם את הסיפור. ההבהרות שלי כולן שם וצר לי על אנשים שרואים רק את עצמם במחיר אחרים.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות