שימוש סביר – נקודה למחשבה

הרבה רשומות, כתבות ומאמרים נכתבו בשבועיים האחרונים על "יום ללא סלולרי". אחת היוזמות שראיתי כבר קודם ואני לא זוכרת איפה, הוצגה היום ע"י רוני גלבפיש. ההצעה הזו למעשה קוראת "להפוך שולחן" על ידי ונדליזם צרכני. בתגובות לרשימה עלתה סוגיה שאני מניחה שעלתה בעוד הרבה רשימות ושיחות סלון אחרות והיא סוגיית "השימוש הסביר" שבה לוקה הישראלי הממוצע בכל הנוגע לשימוש בסלולרים והעובדה שחברות הסלולר שכנעו את הציבור שאי אפשר לנהל אורח חיים תקין ללא המכשיר הנייד.

אחרי מתקפת 9/11, ההערכה הכללית היתה שרמת השימוש בטלפונים סלולריים בקרב אמריקאים תעלה. בפועל המצב היה שונה. אולי בגלל אופי ואורח חיים שונה ואולי בגלל העלות הגבוהה של השימוש בטלפון נייד בארצות הברית (פרט למחיר המכשיר משלמים על כל פעולה – שיחות יוצאות, שיחות נכנסות, משלוח הודעות טקסט ואפילו בדיקת התא הקולי). למרות הפרסום המסיבי וכל נסיונות השכנוע, בהשוואה לישראל, מעטים האנשים שידברו על הא ודא מהטלפון הסלולרי ברחוב אם השיחה אינה הכרחית.

בפועל, אם מסתכלים על הדברים בפרופורציות, החברות הסלולריות נותנות לצרכנים את האפשרות לפתור בעיות יומיומיות בלי יותר מדי תסבוכות. מדובר ביחסים שגרתיים של ספק וצרכן. כל מה שהוא מעבר לשיחה הכרחית או לשימוש סביר במכשיר טלפון, זו נקודה שכל משתמש צריך לקחת בחשבון כשהוא מעביר את המכשיר הנייד שלו מקטגוריית המכשיר ההכרחי לקטגוריית הלוקסוס.

התוכנית של אותו אפריים וייס, כפי שהיא מוצגת היא לדעתי, פחות מיעילה או מועילה. הפלת המערכת תגרום לקשיים רבים דווקא בין הצרכנים והסבירות שהיא אכן תשפיע על מחירי החברות היא קטנה. לכן, גם המחאה צריכה להיות שונה. דין ודברים ישיר עם נציגי החברות זוהי דרך אחת. לא צריך לנקוט באגרסיביות בכל מצב.

כשלקוח אמריקאי של AT&T מגיע לתחנות השירות של החברה כדי לשדרג מכשיר או תוכנית, הוא רשאי לשמור את המכשיר הישן לאחר הניתוק במידה והוא רוצה בכך. במידה ולא, המכשיר מועבר למשטרה שחוסמת אותו לשיחות יוצאות או נכנסות, מתכנתת בו מספרי חירום בלבד ומעבירה אותו חינם ללא כסף לנשים מוכות. פעולה כזו, כמעט ולא עולה לחברה כסף הואיל ומדובר במכשירים משומשים ישנים אך לעומת זאת, מגדילה את הרווחיות שלה כתוצאה מפרסום ודעת קהל חיובית ואני מניחה שהיא גם נהנית מתמיכה ממשלתית כזו או אחרת. בכל מצב, זוהי עוד דרך ללכת לקראת הלקוח ולהגדיל רווח שלא ע"י העלאת מחירים.

עדכון: השמועות אומרות שAT&T אמנם היו הראשונות להתחיל ביוזמה הברוכה, אך שמאז היא אומצה ע"י המשטרה וכיום מדובר בפרוייקט של המשטרה כלפי כל חברות הסלולר.

כמה פשוט – ככה חכם.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות